Kontakta oss
För mer information är du välkommen att ringa oss på 0470-57 10 40
Behandling av aktiniska keratoser nära Kalmar
Hudläkare Tore Nilsen – Växjö Medical Center
Bor du i Kalmar och vill ha trygg bedömning och behandling av aktiniska keratoser är du välkommen till Växjö Medical Center. Kliniken ligger bara drygt en timmes resa från Kalmar och erbjuder modern diagnostik och behandling av solskador och förstadier till hudcancer.
Hudläkare Tore Nilsen är specialist i hudsjukdomar med lång erfarenhet av att diagnostisera och behandla aktiniska keratoser. Behandlingen anpassas efter hudförändringarnas utbredning och kan omfatta frysbehandling, receptbelagda krämer, ljusbehandling med kräm (PDT) eller modern fraktionerad laser (1927 nm och 1550 nm) när det är lämpligt.
Aktiniska keratoser – behandling med laser och medicinsk expertis
Aktiniska keratoser är vanliga solskador som uppstår efter många års exponering för sol. De visar sig ofta som sträva, fjällande eller rodnade fläckar i huden och räknas som förstadier till hudcancer.
Behandling av aktiniska keratoser
Vi erbjuder:
- Kryobehandling (frysning av enstaka förändringar)
- Medicinsk behandling (5-FU, imiquimod)
- Modern laserbehandling (1927 nm och 1550 nm)
Laser – effektiv fältbehandling
Med fraktionerad laser behandlar vi både synliga förändringar och underliggande solskadad hud.
- 1927 nm: ytlig behandling av solskador och pigment
- 1550 nm: djupare behandling för hudstruktur
Solskydd – en viktig del av behandlingen
Dagligt solskydd är avgörande för att:
- minska risken för nya förändringar
- förbättra behandlingsresultat
Vi rekommenderar medicinska solskydd, t.ex. Heliocare.
Vi vill speciellt rekommendera Heliocare 360 AK Fluid SPF 100 som en en medicinskteknisk produkt för att förebygga uppkomsten av aktiniska keratoser
Varför välja oss?
- Specialist i dermatologi
- Lång erfarenhet av laserbehandling
- Individuellt anpassade behandlingsplaner

Frågor och svar om aktiniska keratoser
Ja. Den som under många år har vistats mycket utomhus, exempelvis vid kusten eller på sjön så som är vanligt när man bor i Kalmar, exponeras för mer UV-strålning. Det ökar risken att utveckla aktiniska keratoser senare i livet.
Ja. Många beskriver att de först känner en sträv fläck som liknar sandpapper. Förändringen kan kännas flera månader innan den blir tydligt synlig.
Ja. Ofta är ett helt hudområde skadat efter många års solexponering. Därför kan flera nya förändringar uppstå inom samma område även om en enskild keratos har behandlats.
Ja. För vissa patienter kan fraktionerad laser, ibland i kombination med läkemedel (LADD – Laser Assisted Drug Delivery), vara ett alternativ som behandlar större hudområden och samtidigt förbättrar hudens struktur.
Säkerhet och trygghet först
Hos oss är patientens säkerhet alltid i centrum. Växjö Medical Center är registrerat hos IVO, vi har patientskadeförsäkring via Folksam, och vår medicinskt ansvariga hudläkare arbetar aktivt på kliniken.
Målet är att du ska känna dig trygg, väl bemött och nöjd med ditt resultat – oavsett om du kommer till oss för bedömning och behandling av aktiniska keratoser eller andra hudsjukdomar.
Så tar du dig från Kalmar till Växjö Medical Center – restid och resealternativ
-
Restid
Från Kalmar är restiden till Växjö cirka 1 timme och 15 minuter med bil (ca 110 km).
Resealternativ
- Bil: Via riksväg 25 direkt till Växjö.
- Tåg: Direkt tågförbindelse mellan Kalmar och Växjö.
- Buss: Regionala bussar trafikerar sträckan flera gånger dagligen.
Välkommen att boka tid
Vill du få behandling av dina aktiniska keratoser som passar dig? Kontakta oss på 0470-57 10 40 så hjälper vi dig.
Medicinskt granskad av
Hudläkare Tore Nilsen
Specialist i dermatologi och venereologi
Publicerad: 2 augusti 2026
Senast uppdaterad: 2 augusti 2026